Kort over Etablering af nyt Vikingeskibsmuseum i Roskilde

Etablering af nyt Vikingeskibsmuseum i Roskilde

I Roskilde er der planlagt et nyt Vikingeskibsmuseum som et museum byggeri, hvor en ny museumsbygning opføres, Vikingeskibshallen transformeres, og et større landskabsområde udvikles. Projektet indgår i kommunens satsning på turisme og oplevelsescenter-faciliteter omkring vikingeskibene.

Sidst opdateret · 22. april 2026 Se hele projektet i Resights
Planlægning310 mio. kr. RoskildeHovedentreprise

Museumsbyggeri med ny bygning til vikingeskibene

En central del af byggeriet er en ny museumsbygning på 3.217 m², der etableres som ramme om vikingeskibene og en tilhørende ankomsthal. Opførelsen af bygningen til vikingeskibene og ankomsthallen er planlagt til perioden 2025–2027 som et samlet byggeri af faciliteter til vikingeskibene i Roskilde.

Byggearbejdet organiseres som et museum byggeri i flere trin, hvor den nye bygning opføres, inden vikingeskibene flyttes hertil. Flytningen til den nye museumsbygning er planlagt til 2028.

Transformering af Vikingeskibshallen

Den eksisterende Vikingeskibshal på 2.750 m² indgår som et særskilt spor i projektet. Hallen skal transformeres og ombygges, efter at vikingeskibene er flyttet til den nye bygning.

Ombygningen af Vikingeskibshallen er planlagt til perioden 2028–2030. I samme periode gennemføres yderligere arbejder i tilknytning til museet som led i det samlede byggeri omkring vikingeskibene i Roskilde.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang