I Høje-Taastrup planlægges en udvidelse af daginstitutionen Frøen med ekstra kapacitet. Projektet omfatter nye stuer og flere enheder, så institutionen efter udbygningen kan rumme 186 enheder, forudsat at der vedtages en ny lokalplan, der muliggør den planlagte udvidelse.
Skitseforslag52 mio. kr. Høje-TaastrupTotalentreprise
Kapacitetsudvidelse til 186 enheder
Udvidelsen af dagtilbuddet Frøen er planlagt som en tilbygning til den eksisterende daginstitution. Administrationen anbefaler at tilføre 92 nye enheder fordelt på 4 stuer, så Frøen samlet set kan rumme 186 enheder, når udvidelsen er gennemført.
Tilbygningen af daginstitutionen i Høje-Taastrup gennemføres som en kapacitetsudvidelse af et eksisterende tilbud. Dermed samles de ekstra stuer og enheder i direkte forlængelse af den nuværende institution frem for at etablere et separat dagtilbud andetsteds i kommunen.
Lokalplan som nødvendig forudsætning
Udbygningen af Frøen er betinget af, at der udarbejdes og vedtages en ny lokalplan. Lokalplanen skal fastlægge de planmæssige rammer for den ønskede udvidelse af daginstitutionen, før projektet kan realiseres.
Udvidelsen er på skitseniveau, hvor de overordnede rammer for kapacitet og tilbygning er beskrevet. Den videre planlægning i Høje-Taastrup Kommune skal bygge videre på dette grundlag og omsætte skitseforslaget til et konkret lokalplanforslag.
Tidsplan fra 2. kvartal 2028 til 3. kvartal 2029
Udvidelsen af daginstitution Frøen er planlagt til at starte i 2. kvartal 2028. I denne periode igangsættes selve byggeriet, hvor de nye stuer og enheder etableres som en del af det eksisterende dagtilbud.
Afslutningen af byggeriet er planlagt til 3. kvartal 2029. Når arbejdet er færdigt, forventes Frøen at kunne tages i brug med den udvidede kapacitet på 186 enheder i regi af daginstitution Høje-Taastrup.
Budget på 52 mio. kr.
Udbygningen af daginstitutionen Frøen er planlagt med et budget på 52 mio. kr. Budgetrammen knytter sig til gennemførelsen af tilbygningen med de 92 ekstra enheder fordelt på 4 nye stuer.
Det fastlagte budget på 52 mio. kr. fungerer som økonomisk ramme for det videre arbejde med skitser og planlægning, så udvidelsen kan tilpasses de fastsatte økonomiske forudsætninger.
Placering og betydning i Høje-Taastrup
Frøen er en del af dagtilbudsområdet i Høje-Taastrup, og udvidelsen betyder, at institutionen efter færdiggørelse vil kunne tilbyde flere enheder samlet ét sted. Den øgede kapacitet giver mulighed for, at flere familier i kommunen kan få plads i dagtilbuddet, når de 186 enheder er i drift.
Placeringen i Høje-Taastrup gør udvidelsen til en del af den lokale udvikling af dagtilbudsområdet, hvor indretning og kapacitet i daginstitutioner er centrale temaer. Projektet beskriver samtidig et konkret byggeri og en tilbygning af en daginstitution i Høje-Taastrup, som indgår i kommunens samlede tilbud til børnefamilier.
Ofte stillede spørgsmål
Udvidelsen af daginstitution Frøen er planlagt til at starte i 2. kvartal 2028. Byggeriet forventes afsluttet i 3. kvartal 2029, hvorefter den udvidede kapacitet kan tages i brug.
Administrationen anbefaler at udvide Frøen med 92 nye enheder fordelt på 4 stuer. Når projektet er gennemført, vil daginstitutionen samlet kunne rumme 186 enheder.
Budgettet for udbygningen af daginstitutionen Frøen er fastsat til 52 mio. kr. Denne ramme dækker den planlagte tilbygning med 92 ekstra enheder og 4 nye stuer.
Projektet befinder sig i fasen skitseforslag. Det betyder, at de overordnede rammer for kapacitet og tilbygning er beskrevet, men at den endelige lokalplan endnu skal udarbejdes og vedtages.
Ja, udbygningen af daginstitution Frøen i Høje-Taastrup forudsætter, at der udarbejdes og vedtages en ny lokalplan. Først når lokalplanen er på plads, kan den planlagte udvidelse realiseres.
Få adgang til hele projektet
Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.
Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører