Udvidelse af sportshal og lysanlæg for Skovshoved Idrætsforening

I Gentofte planlægges et idrætsbyggeri ved Skovshoved Idrætsforening med fokus på udvidelse af sportshal og forbedrede udendørsfaciliteter. Projektet omfatter forlængelse af hallen, lysanlæg ved tennisbaner samt en ny tilbygning med café- og mødefaciliteter, der skal understøtte foreningslivet i området.

Sidst opdateret: 17. april 2026
Se hele projektet i Resights
Skitseforslag15 mio. kr. – 30 mio. kr. GentofteTotalentreprise

Udvidelse af sportshal for Skovshoved Idrætsforening

En central del af idrætsbyggeriet i Gentofte er omdannelsen af den eksisterende sportshal ved Skovshoved Idrætsforening. Hallen forlænges med 1.046 m², så der skabes et væsentligt større areal til indendørs idrætsaktiviteter. Udvidelsen tager udgangspunkt i den eksisterende bygning og viderefører hallens funktion som kerne i idrætsanlægget.

Forlængelsen gennemføres som en sammenhængende udbygning, så sportshallen fortsat fremstår som ét samlet anlæg. De nye kvadratmeter kan dermed indgå direkte i den daglige brug af hallen til træning og kampe på tværs af idrætsgrene ved Skovshoved Idrætsforening.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang