Udvidelse med to nye perroner
Udvidelsen af Københavns Lufthavn Station omfatter etablering af to nye perroner, der skal håndtere flere tog. De ekstra perroner er et centralt element i jernbaneprojektet i Tårnby og indgår som en del af de samlede bygge- og anlægsarbejder ved stationen.
Med de nye perroner gennemføres en målrettet udvidelse af stationens funktion, så den kan imødekomme et højere antal togbevægelser. Indgrebet kobler sig direkte til stationens eksisterende spor- og perronområde og understøtter den samlede udvidelse af stationen.
Opgradering af anlæg til håndtering af godstog
Ud over de nye perroner indebærer projektet en opgradering af de eksisterende anlæg på Københavns Lufthavn Station. De nuværende perroner og stationens tilhørende indretning tilpasses, så de klargøres til håndtering af godstog.
Opgraderingen betyder, at både perroner og stationstilpasninger indrettes med henblik på godstrafik som en integreret del af stationens funktion. Dermed får anlæggene en udvidet anvendelse, hvor både person- og godstog kan håndteres inden for samme stationsområde.
Ny gangbro til Terminal 3
Som transferløsning etableres en ny gangbro, der skal forbinde Københavns Lufthavn Station direkte med Terminal 3. Gangbroen er en central del af udvidelsen og binder stationen sammen med terminalområdet i lufthavnen.
Forbindelsen via gangbroen indgår som et fast element i bygge- og anlægsarbejdet ved stationen. Den skaber en direkte kobling mellem jernbanestationen og Terminal 3 og indgår dermed som et vigtigt led i udvidelsen af stationens adgangsforhold.
Placering og lokal betydning i Tårnby
Udvidelsen gennemføres ved Københavns Lufthavn Station i Tårnby. Projektet knytter sig dermed til et eksisterende stationsanlæg ved lufthavnen og ligger inden for Tårnby Kommunes område.
Som byggeri i Tårnby med fokus på jernbaneinfrastruktur tilfører projektet nye funktioner til et allerede etableret trafikpunkt. De konkrete tiltag med perroner, anlægsopgraderinger og gangbro er samlet set rettet mod stationen ved lufthavnen i kommunen.
Budget og tidsplan for stationens udvidelse
Udvidelsen af Københavns Lufthavn Station gennemføres med en godkendt totaludgift på 739,7 mio. kr., inklusive 35,9 mio. kr. Budgettet dækker blandt andet de nye perroner, opgraderingen af eksisterende anlæg og etableringen af gangbroen til Terminal 3.
Bygge- og anlægsarbejdet er under udførelse med opstart planlagt til første kvartal 2025. Afslutningen er sat til andet kvartal 2026, hvilket fastlægger en tydelig tidsramme for realisering af udvidelsen af stationen i Tårnby.
Ofte stillede spørgsmål
- Projektet omfatter en udvidelse af Københavns Lufthavn Station med to nye perroner, opgradering af eksisterende anlæg og en ny gangbro til Terminal 3. Formålet er at kunne håndtere flere tog og klargøre stationen til både person- og godstrafik.
- Bygge- og anlægsarbejdet er planlagt til opstart i første kvartal 2025. Projektet forventes afsluttet i andet kvartal 2026.
- Den godkendte totaludgift for projektet er 739,7 mio. kr. inklusive 35,9 mio. kr. Budgettet dækker blandt andet de nye perroner, opgraderingen af anlæg og etableringen af gangbroen til Terminal 3.
- Der etableres to nye perroner for at kunne håndtere flere tog på stationen. Samtidig opgraderes de eksisterende perroner og stationstilpasninger, så anlæggene også kan håndtere godstog.
- Som en del af projektet bygges en ny gangbro, der skal forbinde Københavns Lufthavn Station direkte med Terminal 3. Gangbroen bliver et fast element i stationens adgangsforhold og knytter jernbanestationen tættere til terminalområdet.
Få adgang til hele projektet
Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.
- Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
- Referencer og dokumentation samlet ét sted
- Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark

