Kort over Tilbygning til Schneider Electrics testlaboratorium i Kolding

Tilbygning til Schneider Electrics testlaboratorium i Kolding

I Kolding er der gennemført en tilbygning til Schneider Electrics eksisterende testlaboratorium. Tilbygningen er opført som et specialiseret erhvervsbyggeri i form af en isoleret og opvarmet stålhal, der fungerer som selvstændig brandsektion i forhold til den nuværende betonhal og er gennemført som totalentreprise.

Sidst opdateret · 14. april 2026 Se hele projektet i Resights
Afsluttet7,6 mio. kr. – 15 mio. kr. KoldingTotalentreprise

Isoleret og opvarmet stålhal til testlaboratorium

Tilbygningen er etableret som en isoleret og opvarmet stålhal, der udvider rammerne omkring testlaboratoriet. Hallen fungerer som et selvstændigt bygningsafsnit, som knytter an til de eksisterende testfaciliteter og understøtter de laboratorie- og testformål, som anlægget er indrettet til.

Med et erhvervsareal på cirka 486 m² tilfører tilbygningen ekstra kapacitet til test- og forskningsaktiviteter. Projektet er kategoriseret som Forskning Pharma og indgår som en del af de samlede faciliteter til teknisk test og forskning ved laboratoriet.

Stålhal som selvstændig brandsektion

Den nye stålhal er opført som en selvstændig brandsektion i forhold til den nuværende betonhal. Det indebærer, at tilbygningen er disponeret med brandmæssig adskillelse mellem de to bygningsafsnit, så stålhal og betonhal fremstår som adskilte sektioner i den samlede bygningsstruktur.

Den brandmæssige opdeling er en integreret del af erhvervsbyggeriet i Kolding og afspejler, at testlaboratoriet skal kunne rumme aktiviteter, hvor krav til brandteknisk disponering er tænkt ind i selve opbygningen af stålhalen.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang