KFUM soldaterhjem på Louisevej i Haderslev

På Louisevej i Haderslev opføres et nyt KFUM soldaterhjem som nybyggeri på omkring 1.000 m² med fællesfaciliteter, fem soldaterværelser og en værtsbolig. Byggeriet i Haderslev erstatter soldaterhjemmet fra 1923 og indpasses i de eksisterende udearealer med parkering og boldbaner, der bevares delvist.

Sidst opdateret: 20. april 2026
Se hele projektet i Resights
Projektering41,7 mio. kr. HaderslevHovedentreprise

Samling af funktioner i nyt soldaterhjem

Det nye KFUM soldaterhjem på Louisevej samler fællesfaciliteter, fem soldaterværelser og en værtsbolig i ét samlet byggeri. Det tidligere soldaterhjem fra 1923 er vurderet som utidssvarende, og nybyggeriet træder ind som erstatning med et mere nutidigt udgangspunkt for indretning og anvendelse.

Med et areal på ca. 1.000 m² skabes der plads til både fælles brug og mere afskærmede funktioner. Disponeringen gør det muligt at placere soldaterværelser, værtsbolig og fællesfaciliteter i indbyrdes sammenhæng, så soldaterhjemmets kernefunktioner kan håndteres inden for samme bygning.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang