Anlæg af Lynetteholms perimeter i kommune 101

Fase 2 af anlægget af Lynetteholms perimeter gennemføres i kommune 101 og omfatter en udbygning af kystsikringen med stendæmning. Projektet er under udførelse og skal bruges i arbejdet med at etablere Lynetteholms kystlandskab som led i anlægs- og byggearbejder i området.

Sidst opdateret: 13. april 2026
Se hele projektet i Resights
Udførelse2,3 mia. kr. KøbenhavnHovedentreprise

Fase 2 af Lynetteholms perimeter

Fase 2 omhandler en videre udbygning af Lynetteholms perimeter med yderligere ca. 5,4 km stendæmning. Denne del indgår som en sammenhængende del af den samlede afgrænsning af Lynetteholm og kobler an til de allerede etablerede anlæg omkring øen.

Arbejdet er organiseret som en hovedentreprise, hvor etablering af stendæmningen er det centrale omdrejningspunkt. Fokus er på opbygning af en stabil perimeter med stenmaterialer, der kan indgå i den samlede løsning for kystsikring omkring Lynetteholm.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang