Kort over Udvidelse af Ejstrupholm Hallen

Udvidelse af Ejstrupholm Hallen

Udvidelsen og ombygningen af Ejstrupholm Hallen i Ikast-Brande omfatter både ny tilbygning og ændringer i den eksisterende hal. Med en anlægsramme på 6,6 mio. kr. er der planlagt byggestart i tredje kvartal 2026 for at gennemføre de beskrevne ændringer af faciliteterne.

Sidst opdateret · 20. februar 2026 Se hele projektet i Resights
Udbudsresultat6,6 mio. kr. Ikast-BrandeHovedentreprise

Ny nordlig tilbygning med indgangsparti

Planerne omfatter en ny tilbygning placeret nord for Ejstrupholm Hallen. I denne del af byggeriet etableres et nyt indgangsparti, som samler ankomsten til hallen og knytter an til de øvrige funktioner.

Den nordlige tilbygning kobles på den eksisterende hal, så adgangsforhold og interne forbindelser til de øvrige faciliteter indgår i én samlet løsning. Indgangspartiet bliver et centralt element i disponeringen af udvidelsen.

Udvidelse af fitnesslokaler, multirum og redskabsrum

Som led i ombygningen indgår en udvidelse af de nuværende fitnesslokaler. Udvidelsen skal give plads til flere aktiviteter i tilknytning til hallens øvrige faciliteter.

I tilbygningen nord for hallen indarbejdes desuden et nyt multirum og et redskabsrum. Multirummet placeres som en fleksibel enhed i tilknytning til de andre aktiviteter, mens redskabsrummet giver plads til opbevaring af udstyr i nær forbindelse med halområdet.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang