Ungdomsboliger på Rønnebær Allé i Cinemabyen

I Cinemabyen i Helsingør opføres et nybyggeri med 40 mikro- og ungdomsboliger på Rønnebær Allé 106. Boligerne er målrettet unge og studerende og indgår som ungdomsboliger i Helsingør med fokus på kompakte lejemål og tidsbegrænsede studieboliger i området.

Sidst opdateret · 1. juni 2026 Se hele projektet i Resights
Udbudsresultat58 mio. kr. HelsingørFagentreprise

40 mikro- og ungdomsboliger i Helsingør

Projektet omfatter 40 mikro- og ungdomsboliger med et samlet boligareal på cirka 1.800 m². Boligerne bliver mellem 30 og 57 m² og er målrettet unge og studerende, som efterspørger kompakte lejemål, der kan fungere som studieboliger i Helsingør.

Byggeriet opføres som nybyggeri over fire etager på Rønnebær Allé 106. De enkelte boliger udformes som selvstændige enheder, så de kan fungere som både ungdomsboliger og studieboliger i Helsingør afhængigt af de kommende lejeres behov.

Lejemål op til 12 måneder og planlagt salg

Lejemålene udbydes med en varighed på op til 12 måneder ad gangen. Den tidsbegrænsede udlejning er tilpasset unge og studerende, der har behov for midlertidige boliger i forbindelse med uddannelse eller et tidligt arbejdsliv.

Efter udlejningsperioden er det planlagt, at ejendommen enten sælges samlet eller opdeles og sælges som ejerlejligheder. Der arbejdes dermed med en model, hvor nybyggeri af ungdomsboliger i Helsingør kombinerer tidsbegrænsede lejemål og et efterfølgende salg.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang