Cykelstier og trafikomlægning på Istedgade
Projektet strækker sig over cirka 200 meter fra den vestlige ende af Istedgade til krydset ved Enghave Plads og Enghavevej. På denne del af gaden etableres cykelstier i begge retninger, samtidig med at vejprofilet tilpasses, så cykeltrafikken får en tydelig plads i gadeforløbet.
Formålet er at skabe et mere sikkert og overskueligt forløb for cyklister langs Istedgade, samtidig med at bil- og bustrafikken fortsat kan afvikles på strækningen. Trafikomlægningen samler dermed flere ændringer i ét koordineret vej- og cykelprojekt.
Indsnævring af kørebanen med fokus på trafikstrømmen
Som led i projektet indsnævres kørebanen, så der frigives plads til de nye cykelstier på Istedgade. Tilpasningen af vejprofilet sker med fokus på både at give bedre forhold for cyklister og at bibeholde den eksisterende trafikstrøm for motoriseret trafik.
Ved at arbejde med fordelingen af vejarealet mellem cyklister, biler og busser er hensigten at opnå en klarere opdeling mellem trafiktyperne. Cyklister får et afgrænset areal langs kørebanen, mens bil- og bustrafikken fortsat kan passere strækningen ved Enghave Plads.
Tidsplan fra anlægsperiode til ibrugtagning
Anlægsarbejdet er planlagt til perioden fra maj 2025 til september 2025, med ibrugtagning senest den 1. december 2025. Dermed tilrettelægges forløbet, så ændringerne på Istedgade kan tages i brug af cyklister, bilister og buspassagerer inden udgangen af 2025.
Projektet forventes udbudt i løbet af 2025. Godkendelsen i borgerrepræsentationen den 19. september 2024 har været en forudsætning for, at fjerde etape på denne del af Istedgade ved Enghave Plads nu kan gennemføres i den planlagte periode.
Placering ved Enghave Plads i København
Tiltaget er placeret på den vestlige del af Istedgade i København og strækker sig frem til krydset ved Enghave Plads og Enghavevej. Strækningen forbinder Enghave Plads med den vestlige ende af gaden og rummer både cykel-, bus- og biltrafik i daglig drift.
Med nye cykelstier i begge retninger på netop denne del af Istedgade styrkes den cyklende forbindelse gennem området omkring Enghave Plads. Trafikomlægningen justerer den lokale fordeling af vejarealet, så cykeltrafik, biltrafik og busser kan indpasses mere tydeligt side om side.
Budget for cykelstier og kørebanetilpasning
Til gennemførelse af cykelstierne og den tilhørende kørebanetilpasning på Istedgade ved Enghave Plads er der afsat et budget på 12,9 mio. kr. Midlerne dækker både anlæg af cykelstier i begge retninger og den nødvendige indsnævring og omlægning af kørebanen.
Budgettet er målrettet et konkret vej- og cykelprojekt, hvor ressourcerne anvendes til at forbedre sikkerhed og fremkommelighed for cyklister samt understøtte en fortsat velfungerende trafikafvikling for biler og busser på denne strækning.
Ofte stillede spørgsmål
- Projektet ligger på den vestlige del af Istedgade i København og strækker sig cirka 200 meter frem til krydset ved Enghave Plads og Enghavevej. Strækningen forbinder Enghave Plads med den vestlige ende af Istedgade og bruges i dag af både cyklister, biler og busser.
- Der etableres nye cykelstier i begge retninger, og kørebanen indsnævres for at skabe tydeligere plads til cykeltrafikken. Samtidig er projektet planlagt, så trafikstrømmen for biler og busser fortsat kan opretholdes på strækningen.
- Anlægsarbejdet er planlagt til perioden fra maj 2025 til september 2025. Strækningen forventes taget i brug senest den 1. december 2025.
- Der er afsat et budget på 12,9 mio. kr. til projektet. Beløbet dækker både anlæg af cykelstier i begge retninger og den nødvendige indsnævring og omlægning af kørebanen.
- Projektet er i fasen 'Udførelse', hvilket betyder, at gennemførelsen er i gang eller planlagt. Det blev godkendt af borgerrepræsentationen den 19. september 2024 og forventes udbudt i løbet af 2025.
Få adgang til hele projektet
Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.
- Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
- Referencer og dokumentation samlet ét sted
- Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark



