Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE178404ESR147-125380

Vagtelvej 45, 2 tv

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 5l (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1969

Areal

Beboelsesareal126 m²

Få alle oplysninger om Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg på Resights. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg findes lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 7. august 2023, hvor Ida Properties K/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 149 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 4,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,9 mio. kr.

Fakta om Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden er beliggende på Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg. Lejligheden har 5 værelser og har et BBR-areal på 126 m², hvoraf 120 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 15.521 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 7. august 2023, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 149 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ida Properties K/S købte lejligheden af DADES Bolig ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 23.746 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 4,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,9 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Ida Properties K/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Bestway Properties S.à r.l. er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 57 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 116 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bestway GP ApS, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Bestway Properties S.à r.l. i alt 195 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Ida Properties K/S ejer Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev bygget i 1969 på Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 149 mio. kr., da Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2023.

4,35 mio. kr. er vurdering på Vagtelvej 45, 2. tv, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis