kommunerne nedenfor.
Vadhovedvej 2
6971 SpjaldVed hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald. Ejendommen har et bygningsareal på 452 m² og blev konstrueret i 1972 på den 42.726 m² store grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. juni 2006, hvor AQUAPRI DENMARK ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 507.900 kr.
Fakta om Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald
Industriejendommen er beliggende på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 452 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Hovedbygningen, der er bygget i 1972, blev senest moderniseret i 1998 og er beliggende på en 42.726 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning fik senest i 2024 tildelt et energimærke A2020. Den primære anvendelse af ejendommen er til landbrug. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 15.745 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juni 2006, hvor værdiansættelsen var 1,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor AQUAPRI DENMARK ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.318 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 507.900 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af AQUAPRI DENMARK ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med ferskvandsbrug, mens DanFra Marlin ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 38 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 180 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Alexandre Martin van der Wees, der også fungerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har DanFra Marlin ApS i alt 52 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald?
AQUAPRI DENMARK ApS ejer Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald.
Hvad er BBR-arealet på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald?
Ejendommens BBR-areal er 452 m² på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald.
Hvornår blev Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald opført?
Den primære bygning blev opført i 1972 på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald.
Hvad er Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald værd?
Prisen var 1,5 mio. kr., da Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald senest blev handlet i 2006.
Hvad er Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald vurderet til?
2,7 mio. kr. er vurdering på Vadhovedvej 2, Hover, 6971 Spjald.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.