Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 435114
ESR: 461709025

Toldbodhusevej 7, 1

5000 Odense C
Odense Kommune: Åløkkegård Hgd., Odense Jorder, 537h (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Toldbodhusevej 7,  1, 5000 Odense C

Via Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C. Se lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C. Den 31. januar 2020 fandt den seneste transaktion sted, da DADES Bolig ApS erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 0 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,19 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,38 mio. kr.

Fakta om Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 108 m², hvoraf 104 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 7 plan. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.833 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 31. januar 2020, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 0 kr. i en interessesammenfald, hvor DADES Bolig ApS købte lejligheden af DADES A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 0 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,19 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,38 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af DADES Bolig ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens DADES A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 1.427 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 2,8 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren René Kristiansen, der også agerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har DADES A/S i alt 1.751 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C?

DADES Bolig ApS ejer Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C.

Hvornår blev Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C opført?

Den primære bygning blev opført i 2018 på Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C.

Hvad er Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C værd?

Prisen var 0 kr., da Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C senest blev handlet i 2020.

Hvad er Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C vurderet til?

3,19 mio. kr. er vurdering på Toldbodhusevej 7, st. 1, 5000 Odense C.

Ny vurdering
2.992.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
3.198.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
A2015
Opførselsår
2018
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
108 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?