Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 435144
ESR: 461709052

Toldbodhusevej 3, mf

5000 Odense C
Odense Kommune: Åløkkegård Hgd., Odense Jorder, 537h (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Toldbodhusevej 3,  mf, 5000 Odense C

Gennem Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C. Se lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C. Den seneste transaktion fandt sted den 31. januar 2020, hvor DADES Bolig ApS erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 0 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,73 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,22 mio. kr.

Fakta om Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 82 m², hvoraf 74 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 7 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af betonelementer, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.999 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 31. januar 2020, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 0 kr. i en interessesammenfald, hvor DADES Bolig ApS købte lejligheden af DADES A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 0 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,73 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,22 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af DADES Bolig ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens DADES A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 1.427 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2,8 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren René Kristiansen, der også fungerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har DADES A/S i alt 1.751 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C?

DADES Bolig ApS ejer Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C.

Hvornår blev Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C bygget?

Den primære bygning blev bygget i 2018 på Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C.

Hvad er prisen på Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C?

Prisen var 0 kr., da Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C senest blev handlet i 2020.

Hvad er Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C vurderet til?

2,73 mio. kr. er vurdering på Toldbodhusevej 3, st. mf, 5000 Odense C.

Ny vurdering
2.561.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
2.736.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
A2015
Opførselsår
2018
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
82 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?