Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE434740ESR461-708989

Toldbodhusevej 21, 5 tv

5000 Odense C
Odense Åløkkegård Hgd., Odense Jorder, 537h (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2019

Areal

Beboelsesareal100 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C. Den seneste transaktion fandt sted den 31. januar 2020, hvor DADES Bolig ApS erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 0 kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,29 mio. kr.

Fakta om Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er placeret på Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 100 m², mens det tinglyste areal udgør 91 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 6 etager. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.468 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 31. januar 2020, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 0 kr. i en interessesammenfald, hvor DADES Bolig ApS købte lejligheden af DADES A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 0 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,29 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af DADES Bolig ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens DADES A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 1.427 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 3,29 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren René Kristiansen, der også opererer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har DADES A/S i alt 1.751 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

DADES Bolig ApS ejer Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 2019 på Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C.

Prisen var 0 kr., da Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C senest blev handlet i 2020.

3 mio. kr. er vurdering på Toldbodhusevej 21, 5. tv, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis