Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE728219ESR461-390072

Sverigesgade 2

5000 Odense C
Odense Sømose, Odense Jorder, 1a (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1937

Areal

Bygningsareal876 m²
Erhvervsareal876 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Sverigesgade 2, 5000 Odense C. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Sverigesgade 2, 5000 Odense C kan du finde ejendommen. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,85 mio. kr.

Fakta om Sverigesgade 2, 5000 Odense C

Industriejendommen er placeret på Sverigesgade 2, 5000 Odense C og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 876 m² fordelt på to erhvervsenheder.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 3,77 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 1. februar 2007. Det giver en kvadratmeterpris på 4.303 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,85 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Ejendomsselskabet Olav de Linde A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Marie de Linde er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 33,300 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 134 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 10,97 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Lilholt, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Marie de Linde i alt 136 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Ejendomsselskabet Olav de Linde A/S ejer Sverigesgade 2, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1937 på Sverigesgade 2, 5000 Odense C.

Prisen var 3,77 mio. kr., da Sverigesgade 2, 5000 Odense C senest blev handlet i 2007.

1,85 mio. kr. er vurdering på Sverigesgade 2, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis