kommunerne nedenfor.
Steen Blichers Vej 22
2000 FrederiksbergFå alle informationer om Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 439 m² og blev opført i 1876 på den 640 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 19. december 2024, hvor Scandinavia Estate ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 28,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,72 mio. kr.
Fakta om Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg
Industriejendommen er beliggende på Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg og består af én bygning på 439 m² udgjort af én erhvervsenhed. Hovedbygningen er bygget i 1876 og ligger på en 640 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. Der er derudover ekstra arealer, der i alt består af 374 m² (udnyttet tagetage 127 m², kælder 247 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 66.058 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Sidste tinglyste handel er fra d. 19. december 2024, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 28,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Scandinavia Estate ApS købte ejendommen af Steen Blichers Vej 22 ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 41.278 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 4,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,72 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Scandinavia Estate ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Frank Bitze Mogensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Frederik Mogensen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Frank Bitze Mogensen i alt to ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg?
Scandinavia Estate ApS ejer Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg.
Hvad er BBR-arealet på Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg?
Ejendommens BBR-areal er 439 m² på Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg.
Hvornår blev Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg opført?
Den primære bygning blev bygget i 1876 på Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg.
Hvad er Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg værd?
Prisen var 28,1 mio. kr., da Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2024.
Hvad er Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg vurderet til?
4,7 mio. kr. er vurdering på Steen Blichers Vej 22, 2000 Frederiksberg.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.