Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100028352ESR147-118937

Søndre Fasanvej 80A

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 1i (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1930
Bebyggelsesprocent196%

Areal

Grundareal3.319 m²
Bygningsareal6.489 m²
Beboelsesareal6.049 m²
Erhvervsareal440 m²
Areal af kælder1.270 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg. I 1930 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 6.489 m² på en 3.319 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 1. maj 2018, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 18,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 101 mio. kr., hvoraf grunden udgør 14,5 mio. kr.

Fakta om Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg

Beboelsesejendommen er placeret på Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg og består af fire bygninger med et samlet bygningsareal på 6.489 m² udgjort af 86 beboelsesenheder og fem erhvervsenheder. Hovedbygningen er opført i 1930 og befinder sig på en 3.319 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 plan. Der er i øvrigt en udnyttet kælder på 1.270 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Hovedbygningen fik senest i 2020 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 360.189 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2018, hvor værdiansættelsen på beboelsesejendommen var 18,1 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 2.797 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 101 mio. kr., hvoraf grunden udgør 14,5 mio. kr.

Ejerinfo

Beboelsesejendommen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg.

Ejendommens BBR-areal er 6.489 m² på Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev opført i 1930 på Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 18,1 mio. kr., da Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2018.

101 mio. kr. er vurdering på Søndre Fasanvej 80A, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Prøv gratis