Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE294891ESR461-705506

Søndergade 15, 1 tv

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 766 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2015

Areal

Beboelsesareal57 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C. Se lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C. Den 6. november 2023 fandt den seneste transaktion sted, da M-Lau Housing ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 11,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,78 mio. kr., hvoraf grunden udgør 807.000 kr.

Fakta om Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er placeret på Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 1 værelse og har et BBR-areal på 57 m², hvoraf 46 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 693 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 6. november 2023, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 11,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor M-Lau Housing ApS købte lejligheden af Ejendomsselskabet Odense ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 25.806 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,78 mio. kr., hvoraf grunden udgør 807.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af M-Lau Housing ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Mark Løvstrøm Laursen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 22 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 53,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Mark Løvstrøm Laursen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Mark Løvstrøm Laursen i alt 69 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

M-Lau Housing ApS ejer Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 2015 på Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C.

Prisen var 11,2 mio. kr., da Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C senest blev handlet i 2023.

1,78 mio. kr. er vurdering på Søndergade 15, 1. tv, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis