Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE294735ESR461-617530

Skibhusvej 98, st

5000 Odense C
Odense Nørremarken, Odense Jorder, 17al (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1910

Areal

Erhvervsareal219 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C. Den 19. juni 2024 fandt den seneste handel sted, da Nybolig Thomsen og Demirhan ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,97 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 870.000 kr., hvoraf grunden udgør 56.400 kr.

Fakta om Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C

Enheden er beliggende på Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.224 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. juni 2024, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,97 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Nybolig Thomsen og Demirhan ApS købte ejendommen af Nybolig MHL A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 9.021 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 870.000 kr., hvoraf grunden udgør 56.400 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Nybolig Thomsen og Demirhan ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Michael Thomsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 3,68 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Thomsen, der opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Michael Thomsen i alt tre ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Nybolig Thomsen og Demirhan ApS ejer Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1910 på Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C.

Prisen var 1,97 mio. kr., da Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C senest blev handlet i 2024.

870.000 kr. er vurdering på Skibhusvej 98, st., 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis