kommunerne nedenfor.
Skibhusvej 95
5000 Odense CVed hjælp af Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Skibhusvej 95, 5000 Odense C. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Skibhusvej 95, 5000 Odense C. Ejendommen har et bygningsareal á 26 m² og blev konstrueret i 1900 på den 207 m² store grund. Den 10. juli 2016 fandt den seneste handel sted, da C. Skov Pedersen Holding ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 212.500 kr.
Fakta om Skibhusvej 95, 5000 Odense C
Industriejendommen er beliggende på Skibhusvej 95, 5000 Odense C og består af én bygning på 26 m² fordelt på én erhvervsenhed. Den primære bygning er opført i 1900 og befinder sig på en 207 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.613 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 10. juli 2016, hvor værdiansættelsen var 2,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor C. Skov Pedersen Holding ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.671 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 212.500 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af C. Skov Pedersen Holding ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Carsten Skov Pedersen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 10,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Carsten Skov Pedersen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Carsten Skov Pedersen i alt fire ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Skibhusvej 95, 5000 Odense C?
C. Skov Pedersen Holding ApS ejer Skibhusvej 95, 5000 Odense C.
Hvad er BBR-arealet på Skibhusvej 95, 5000 Odense C?
Ejendommens BBR-areal er 26 m² på Skibhusvej 95, 5000 Odense C.
Hvornår blev Skibhusvej 95, 5000 Odense C bygget?
Den primære bygning blev opført i 1900 på Skibhusvej 95, 5000 Odense C.
Hvad er prisen på Skibhusvej 95, 5000 Odense C?
Prisen var 2,8 mio. kr., da Skibhusvej 95, 5000 Odense C senest blev handlet i 2016.
Hvad er Skibhusvej 95, 5000 Odense C vurderet til?
2,95 mio. kr. er vurdering på Skibhusvej 95, 5000 Odense C.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.