Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE290745ESR461-703533

Promenadebyen 2, 8 1

5000 Odense C
Odense Åløkkegård Hgd., Odense Jorder, 537b (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2009

Areal

Beboelsesareal107 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C. Den seneste transaktion fandt sted den 1. januar 2013, hvor PROMENADEBYEN I ApS sikrede sig lejligheden via "anden overdragelse" til en værdi á 32,8 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,89 mio. kr.

Fakta om Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C

Ejerlejligheden ligger på Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 107 m², mens det tinglyste areal udgør 96 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 10 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 245 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 32,8 mio. kr. i den seneste tinglyste handel d. 1. januar 2013. Det giver en kvadratmeterpris på 5.474 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,89 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af PROMENADEBYEN I ApS, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens PROXIMUS A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 67,000 %-80,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer har i alt 14 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 35,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jes Jessen Petersen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har PROXIMUS A/S i alt 88 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

PROMENADEBYEN I ApS ejer Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 2009 på Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C.

Prisen var 32,8 mio. kr., da Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C senest blev handlet i 2013.

3,75 mio. kr. er vurdering på Promenadebyen 2, 8. 1, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis