Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE182725ESR147-258773

Porcelænshaven 8, 1 tv

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 26eu (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1800

Areal

Beboelsesareal118 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg. Se lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg. Den 1. oktober 2025 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 9,5 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 6,78 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,57 mio. kr.

Fakta om Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden er beliggende på Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 118 m², hvoraf 111 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den primære benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.487 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2025, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 9,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 80.508 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 6,78 mio. kr., hvoraf grunden udgør 4,57 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev opført i 1800 på Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 9,5 mio. kr., da Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2025.

6,78 mio. kr. er vurdering på Porcelænshaven 8, 1. tv, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Prøv gratis