Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE183162ESR147-257929

Porcelænshaven 5E, 2 tv

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 26fg (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2006

Areal

Beboelsesareal108 m²

Få alle oplysninger om Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg på Resights. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er lokaliseret på Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg. Den seneste handel fandt sted den 7. august 2016, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 6,34 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 6,91 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,46 mio. kr.

Fakta om Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden ligger på Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg. Lejligheden har 4 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 108 m², hvoraf 95 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 10.581 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 7. august 2016, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 6,34 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 58.750 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 6,91 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,46 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev opført i 2006 på Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 6,34 mio. kr., da Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2016.

6,91 mio. kr. er vurdering på Porcelænshaven 5E, 2. tv, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Prøv gratis