Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE183114ESR147-257881

Porcelænshaven 2F, 2 1

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 26ff (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1861

Areal

Beboelsesareal86 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg kan du finde lejligheden. Den sidste handel fandt sted den 1. november 2022, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig lejligheden via "anden overdragelse" til en værdi á 5,62 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 4,62 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3 mio. kr.

Fakta om Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden ligger på Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 86 m², mens det tinglyste areal udgør 78 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens primære benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 9.766 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. november 2022, hvor værdiansættelsen af ejerlejligheden var 5,62 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 65.369 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 4,62 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev bygget i 1861 på Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 5,62 mio. kr., da Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2022.

4,62 mio. kr. er vurdering på Porcelænshaven 2F, 2. 1, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Prøv gratis