Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE182746ESR147-257831

Porcelænshaven 2B, st th

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 26ff (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1861

Areal

Beboelsesareal100 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg. Se lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg. Den sidste handel fandt sted den 14. august 2014, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig lejligheden via en familieoverdragelse til en værdi á 2,04 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 4,92 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,11 mio. kr.

Fakta om Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden ligger på Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg. Lejligheden har 3 værelser og har et BBR-areal på 100 m², mens det tinglyste areal udgør 82 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.266 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. august 2014, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 2,04 mio. kr. i en familieoverdragelse, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 20.400 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 4,92 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,11 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev opført i 1861 på Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 2,04 mio. kr., da Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2014.

4,92 mio. kr. er vurdering på Porcelænshaven 2B, st. th, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Prøv gratis