Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE182752ESR147-257836

Porcelænshaven 2B, 5

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 26ff (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1861

Areal

Beboelsesareal148 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg kan du finde lejligheden. Den 1. november 2005 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 3,77 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 8,23 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,34 mio. kr.

Fakta om Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden er beliggende på Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 148 m², hvoraf 130 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 16.276 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 3,77 mio. kr. i den seneste tinglyste transaktion d. 1. november 2005. Det giver en kvadratmeterpris på 25.506 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 8,23 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,34 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev bygget i 1861 på Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg.

Prisen var 3,77 mio. kr., da Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2005.

8,23 mio. kr. er vurdering på Porcelænshaven 2B, 5., 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Prøv gratis