Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE294108ESR461-593607

Pjentedamsgade 8, 2

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 1913b (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1881

Areal

Beboelsesareal75 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C findes lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 20. juni 2026, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,6 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,61 mio. kr., hvoraf grunden udgør 822.000 kr.

Fakta om Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C

Ejerlejligheden ligger på Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 75 m², hvoraf 65 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.168 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 20. juni 2026, hvor værdiansættelsen på lejligheden var 1,6 mio. kr. i en almindelig fri handel. En eller flere privatperson(er) købte lejligheden af PM Byg & Invest ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 21.333 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,61 mio. kr., hvoraf grunden udgør 822.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af PM Byg & Invest ApS, der primært beskæftiger sig med investering for egen regning, mens Michael Gregersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 5,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Blaabjerg, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Michael Gregersen i alt syv ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1881 på Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C.

Prisen var 1,6 mio. kr., da Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C senest blev handlet i 2026.

1,61 mio. kr. er vurdering på Pjentedamsgade 8, 2., 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis