Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 194606
ESR: 147259223

Pile Alle 9, 2

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Kommune: Frederiksberg, 65i (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Pile Alle 9,  2, 2000 Frederiksberg

Få alle oplysninger om Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg på Resights. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,96 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,03 mio. kr.

Fakta om Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg

Ejerlejligheden ligger på Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 68 m², hvoraf 56 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 9.469 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,96 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,03 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET PILE-BO A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens P+, Pensionskassen for Akademikere er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 75 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 641 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Grusgaard, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har P+, Pensionskassen for Akademikere i alt 1.192 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg?

EJENDOMSSELSKABET PILE-BO A/S ejer Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg.

Hvornår blev Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg bygget?

Den primære bygning blev opført i 1987 på Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg.

Hvad er Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg vurderet til?

2,96 mio. kr. er vurdering på Pile Alle 9, 2. 2, 2000 Frederiksberg.

Foreløbig vurdering
4.265.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
2.964.000 DKK
Ejendomsværdi tidligere 2020
C
Opførselsår
1987
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
68 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?