Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE297148ESR461-681603

Pantheonsgade 3F

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 943c (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1898

Areal

Erhvervsareal54 m²

Få alle oplysninger om Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C på Resights. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C findes ejendommen. Den seneste transaktion fandt sted den 1. januar 2012, hvor PLP EJENDOMME A/S erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 3,33 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 390.000 kr., hvoraf grunden udgør 41.900 kr.

Fakta om Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C

Enheden er beliggende på Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære benyttelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 910 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2012, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 3,33 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor PLP EJENDOMME A/S var køber og en eller flere privatperson(er) sælger(e). Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 390.000 kr., hvoraf grunden udgør 41.900 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af PLP EJENDOMME A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Helle Lindegaard Poulsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 20,000 %-25,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt 71 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 555 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Steffen Foged Rasmussen, der også agerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Helle Lindegaard Poulsen i alt 72 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

PLP EJENDOMME A/S ejer Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1898 på Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C.

Prisen var 3,33 mio. kr., da Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C senest blev handlet i 2012.

390.000 kr. er vurdering på Pantheonsgade 3F, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis