Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100153ESR461-709234

Østerlunden 30, st 4

5000 Odense C
Odense Åløkkegård Hgd., Odense Jorder, 1ys (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2019

Areal

Beboelsesareal104 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C finder du lejligheden. Den 9. oktober 2019 fandt den seneste transaktion sted, da Nordea Pension Ejendom Danmark A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 104 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,28 mio. kr.

Fakta om Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 104 m², mens det tinglyste areal udgør 98 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 4 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.640 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 9. oktober 2019, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 104 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Nordea Pension Ejendom Danmark A/S købte lejligheden af Humlebo Østerlunden 60A-60L ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 133.509 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,28 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Nordea Pension Ejendom Danmark A/S, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Nordea Life Holding AB er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der tre led. Den officielle ejer har i alt 1.177 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 8,29 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Bæk Engelhardt, der også fungerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Nordea Life Holding AB i alt 1.186 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Nordea Pension Ejendom Danmark A/S ejer Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 2019 på Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C.

Prisen var 104 mio. kr., da Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C senest blev handlet i 2019.

3,01 mio. kr. er vurdering på Østerlunden 30, st. 4, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis