Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE289815ESR461-709348

Østerlunden 10, st 2

5000 Odense C
Odense Åløkkegård Hgd., Odense Jorder, 1ux (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2019

Areal

Beboelsesareal61 m²

Få alle oplysninger om Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C på Resights. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,76 mio. kr., hvoraf grunden udgør 751.000 kr.

Fakta om Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C

Ejerlejligheden ligger på Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 61 m², hvoraf 53 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 etager. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Lejlighedens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.455 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,76 mio. kr., hvoraf grunden udgør 751.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Nordea Pension Ejendom Danmark A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Nordea Life Holding AB er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der tre led. Den officielle ejer har i alt 1.561 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 8,29 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Bæk Engelhardt, der også fungerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Nordea Life Holding AB i alt 1.682 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Nordea Pension Ejendom Danmark A/S ejer Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 2019 på Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C.

1,76 mio. kr. er vurdering på Østerlunden 10, st. 2, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis