Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE293928ESR461-701940

Ny Vestergade 1, st

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 678d (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1920

Areal

Beboelsesareal102 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C. Den seneste transaktion fandt sted den 28. november 2022, hvor Svale Bolig ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 7,35 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,49 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,32 mio. kr.

Fakta om Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 6 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 102 m², hvoraf 95 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.265 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 28. november 2022, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 7,35 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Svale Bolig ApS købte lejligheden af AB EJENDOMME ODENSE A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 17.222 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,49 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,32 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Svale Bolig ApS, der primært beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Carsten Olesen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 13 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 18,1 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Carsten Olesen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Carsten Olesen i alt 16 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Svale Bolig ApS ejer Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1920 på Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C.

Prisen var 7,35 mio. kr., da Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C senest blev handlet i 2022.

2,49 mio. kr. er vurdering på Ny Vestergade 1, st., 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis