Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg kan du finde ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 822 m² og blev konstrueret i 1990 på den 750 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 4. maj 2026, hvor GADEJENDOMME A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 37 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 20,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,77 mio. kr.
Fakta om Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg
Industriejendommen er placeret på Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg og består af én bygning på 822 m² udgjort af én erhvervsenhed. Den primære bygning er opført i 1990 og ligger på en 750 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 4 plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt udgør 416 m² (udnyttet tagetage 180 m², kælder 208 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Bygningen blev senest i 2023 tildelt et energimærke C, og ejendommens årlige energiforbrug er beregnet til kr. 66500. Ejendommen anvendes primært til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 136.708 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste transaktion er fra d. 4. maj 2026, hvor værdiansættelsen var 37 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 32.947 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 20,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,77 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af GADEJENDOMME A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Frank Marius Gad er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Frank Marius Gad, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Frank Marius Gad i alt 135 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
GADEJENDOMME A/S ejer Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg.
Ejendommens BBR-areal er 822 m² på Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg.
Den primære bygning blev opført i 1990 på Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg.
Prisen var 37 mio. kr., da Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2026.
20,4 mio. kr. er vurdering på Lindevangs Alle 2, 2000 Frederiksberg.