Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE287818ESR461-704146

Hjallesevej 48, 2

5000 Odense C
Odense Hunderup, Odense Jorder, 2kq (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1933

Areal

Beboelsesareal78 m²

Få alle oplysninger om Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C på Resights. Se lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C finder du lejligheden. Den seneste handel fandt sted den 24. juni 2019, hvor Brendebjerg Ejendomme ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 5,8 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 802.000 kr.

Fakta om Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 78 m², hvoraf 95 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 1.824 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 24. juni 2019, hvor værdiansættelsen var 5,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Brendebjerg Ejendomme ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 19.078 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 802.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Brendebjerg Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Michael Brendebjerg er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 19 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 67,7 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Brendebjerg, der også agerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Michael Brendebjerg i alt 22 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Brendebjerg Ejendomme ApS ejer Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1933 på Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C.

Prisen var 5,8 mio. kr., da Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C senest blev handlet i 2019.

1,59 mio. kr. er vurdering på Hjallesevej 48, 2., 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis