Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 289515
ESR: 461531350

Gyldenløvesgade 4, th

5000 Odense C
Odense Kommune: Ejby, Odense Jorder, 9bz (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Gyldenløvesgade 4,  th, 5000 Odense C

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C ligger lejligheden. Den seneste handel fandt sted den 4. juni 2020, hvor SØGAARD-ANDERSEN HOLDING ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,32 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,36 mio. kr., hvoraf grunden udgør 698.000 kr.

Fakta om Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 61 m², hvoraf 52 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 315 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 4. juni 2020, hvor værdiansættelsen var 1,32 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SØGAARD-ANDERSEN HOLDING ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 21.721 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,36 mio. kr., hvoraf grunden udgør 698.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af SØGAARD-ANDERSEN HOLDING ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Mads Søgaard-Andersen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt otte ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 11,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Mads Søgaard-Andersen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Mads Søgaard-Andersen i alt 11 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C?

SØGAARD-ANDERSEN HOLDING ApS ejer Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C.

Hvornår blev Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C bygget?

Den primære bygning blev bygget i 1938 på Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C.

Hvad er Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C's værdi?

Prisen var 1,32 mio. kr., da Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C senest blev handlet i 2020.

Hvad er Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C vurderet til?

1,36 mio. kr. er vurdering på Gyldenløvesgade 4, 1. th, 5000 Odense C.

Ny vurdering
1.457.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
1.361.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
D
Opførselsår
1938
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
61 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?