Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4169166ESR706-007037

Græsbjergvej 16

8420 Knebel
Syddjurs Strands By, Vistoft, 8d (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1917
Bebyggelsesprocent4%

Areal

Grundareal3.017 m²
Bygningsareal85 m²
Beboelsesareal105 m²
Areal af udnyttet tagetage20 m²
Areal af kælder8 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel. Ejendommen har et bygningsareal på 85 m² og blev opført i 1917 på en 3.017 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 30. juli 2012, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 550.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 440.000 kr., hvoraf grunden udgør 558.000 kr.

Fakta om Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel

Villaen ligger på Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel og har et samlet bygningsareal á 85 m². Hovedbygningen er opført i 1917 og er beliggende på en 3.017 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 105 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt udgør 28 m² (udnyttet tagetage 20 m², kælder otte m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 4.800 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 30. juli 2012, hvor værdiansættelsen på villaen var 550.000 kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 4.867 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 440.000 kr., hvoraf grunden udgør 558.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel.

Enhedens BBR-areal er 105 m² på Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel.

Den primære bygning blev opført i 1917 på Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel.

Prisen var 550.000 kr., da Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel senest blev handlet i 2012.

440.000 kr. er vurdering på Græsbjergvej 16, Strands, 8420 Knebel.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis