Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5453808ESR461-132715

Gerthasvej 1

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 749q (Byzone) Garage
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1914
Bebyggelsesprocent22%

Areal

Grundareal121 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om bygningen på Gerthasvej 1, 5000 Odense C. Se bygningens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Bygningen er lokaliseret på Gerthasvej 1, 5000 Odense C. Den 1. oktober 2021 fandt den seneste transaktion sted, da ScanPipe Ejendomme ApS erhvervede sig bygningen i en interessesammenfald til en værdi á 10,5 mio. kr. Bygningen er af det offentlige vurderet til 3,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 259.200 kr.

Fakta om Gerthasvej 1, 5000 Odense C

Bygningen er beliggende på Gerthasvej 1, 5000 Odense C. Enheden er bygget i 1914 og befinder sig på en 121 m² stor grund.

Egenskaber

Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære bygning fik senest i 2026 tildelt et energimærke C. Den primære anvendelse af bygningen er til garage. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.627 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2021, hvor værdiansættelsen af bygningen var 10,5 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor ScanPipe Ejendomme ApS købte bygningen af ScanPipe Holding ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 24.764 kr. Bygningen er af det offentlige vurderet til 3,45 mio. kr., hvoraf grunden udgør 259.200 kr.

Ejerinfo

Bygningen er officielt ejet af ScanPipe Ejendomme ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens ScanPipe Holding ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer bygningen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til bygningen er der et led. Den officielle ejer har i alt ni ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 177 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Mikael Lundgaard, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har ScanPipe Holding ApS i alt 13 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

ScanPipe Ejendomme ApS ejer Gerthasvej 1, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev opført i 1914 på Gerthasvej 1, 5000 Odense C.

Prisen var 10,5 mio. kr., da Gerthasvej 1, 5000 Odense C senest blev handlet i 2021.

3,45 mio. kr. er vurdering på Gerthasvej 1, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis