Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE293012ESR461-703719

Filosofhaven 7, 2 tv

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 634a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1986

Areal

Beboelsesareal87 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C. Den 1. maj 2026 fandt den seneste transaktion sted, da H.P.P. HOLDING A/S erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 145 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,15 mio. kr.

Fakta om Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C

Ejerlejligheden ligger på Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 87 m², hvoraf 80 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.900 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 145 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor H.P.P. HOLDING A/S købte lejligheden af SAMPENSION KP DANMARK A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 54.061 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,15 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af H.P.P. HOLDING A/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Mie Kongstad Poulsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 47,400 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der tre led. Den officielle ejer har i alt 371 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,18 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Hans Peter Poulsen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Mie Kongstad Poulsen i alt 374 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

H.P.P. HOLDING A/S ejer Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev bygget i 1986 på Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C.

Prisen var 145 mio. kr., da Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C senest blev handlet i 2026.

2,01 mio. kr. er vurdering på Filosofhaven 7, 2. tv, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis