Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE293013ESR461-703720

Filosofhaven 7, 2 th

5000 Odense C
Odense Odense Bygrunde, 634a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1986

Areal

Beboelsesareal74 m²

Resights giver dig alle informationer om lejligheden på Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C. Se lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C. Den seneste handel fandt sted den 1. maj 2026, hvor H.P.P. HOLDING A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 145 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,71 mio. kr., hvoraf grunden udgør 985.000 kr.

Fakta om Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C

Ejerlejligheden er beliggende på Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 74 m², hvoraf 67 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.589 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 145 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor H.P.P. HOLDING A/S købte lejligheden af SAMPENSION KP DANMARK A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 54.061 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,71 mio. kr., hvoraf grunden udgør 985.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af H.P.P. HOLDING A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Mie Kongstad Poulsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 47,400 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der tre led. Den officielle ejer besidder i alt 371 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,18 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Hans Peter Poulsen, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Mie Kongstad Poulsen i alt 374 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

H.P.P. HOLDING A/S ejer Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev opført i 1986 på Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C.

Prisen var 145 mio. kr., da Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C senest blev handlet i 2026.

1,71 mio. kr. er vurdering på Filosofhaven 7, 2. th, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis