Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE291106ESR461-678653

Christiansvænget 7, 1 4

5000 Odense C
Odense Ejby, Odense Jorder, 10cq (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987

Areal

Beboelsesareal63 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C. Den 4. marts 2016 fandt den seneste transaktion sted, da Core Bolig VI Kommanditaktieselskab sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 66 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 746.000 kr.

Fakta om Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C

Ejerlejligheden ligger på Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 63 m², mens det tinglyste areal udgør 55 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.633 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 4. marts 2016, hvor værdiansættelsen var 66 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 51.162 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 746.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Core Bolig VI Kommanditaktieselskab, der primært beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Core Bolig VI Investoraktieselskab Nr.1 er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 1.322 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2,23 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Casper Elmelund Abild, der også agerer som administrerende direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Core Bolig VI Kommanditaktieselskab ejer Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C.

Den primære bygning blev opført i 1987 på Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C.

Prisen var 66 mio. kr., da Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C senest blev handlet i 2016.

1,35 mio. kr. er vurdering på Christiansvænget 7, 1. 4, 5000 Odense C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis