Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE180199ESR147-200080

C.F. Richs Vej 2, st th

2000 Frederiksberg
Frederiksberg Frederiksberg, 5ri (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1932

Areal

Erhvervsareal54 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg kan du finde ejendommen. Den 1. juli 2021 fandt den seneste transaktion sted, da EJENDOMSSELSKABET PEB ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,8 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 460.000 kr., hvoraf grunden udgør 45.000 kr.

Fakta om C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg

Enheden er beliggende på C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære anvendelse er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.939 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juli 2021, hvor værdiansættelsen var 1,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EJENDOMSSELSKABET PEB ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 11.920 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 460.000 kr., hvoraf grunden udgør 45.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET PEB ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens EDC POUL ERIK BECH HOLDING A/S er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt 47 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 187 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Poul Erik Bech, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har EDC POUL ERIK BECH HOLDING A/S i alt 50 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EJENDOMSSELSKABET PEB ApS ejer C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg.

Den primære bygning blev opført i 1932 på C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg.

Prisen var 1,8 mio. kr., da C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg senest blev handlet i 2021.

460.000 kr. er vurdering på C.F. Richs Vej 2, st. th, 2000 Frederiksberg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis