Separatkloakering og renovering af vandledning i Aalborg

I Aalborg Kommune gennemføres separatkloakering og kloakarbejde samt renovering af vandledning på Hoppevænget i Svenstrup og på Ferslev Byvej og Rævedalsvej i Ferslev. Arbejdet er sat til perioden fra andet kvartal 2026 til tredje kvartal 2027 som et samlet forsyningsprojekt i lokalområdet.

Sidst opdateret: 14. april 2026
Se hele projektet i Resights
Udførelse10 mio. kr. – 20 mio. kr. AalborgFagentreprise

Arbejder på Hoppevænget, Ferslev Byvej og Rævedalsvej

Kloakarbejdet og renoveringen af vandledning omfatter flere strækninger i Svenstrup og Ferslev. På Hoppevænget udføres arbejdet fra indkørslen til nummer 13, hvor både separatkloakering og renovering af de eksisterende vandledninger indgår.

I Ferslev berører projektet Ferslev Byvej på strækningen mellem nummer 28 og 25 samt Rævedalsvej frem til stien mellem Traverbakken og Ferslev Skole. Dermed samles separatkloakering og vandledning renovering på tre nærtliggende veje i Aalborg Kommune.

Få adgang til hele projektet

Opret en gratis prøveadgang og se kontakter, referencer og dokumentation i Resights.

  • Fulde kontaktoplysninger på rådgivere og entreprenører
  • Referencer og dokumentation samlet ét sted
  • Søg og overvåg projekter på tværs af Danmark
Opret gratis prøveadgang