Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5608178ESR730-019832

Vinkelstræde 5

8900 Randers C
Randers Randers Bygrunde, 578 (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1978
Bebyggelsesprocent109%

Areal

Grundareal98 m²
Bygningsareal64 m²
Beboelsesareal107 m²
Areal af udnyttet tagetage43 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om huset på Vinkelstræde 5, 8900 Randers C. Undersøg husets sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Huset er lokaliseret på Vinkelstræde 5, 8900 Randers C. I 1978 blev huset opført og har i dag et bygningsareal á 64 m² på en 98 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 12. maj 2025, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 858.000 kr.

Fakta om Vinkelstræde 5, 8900 Randers C

Rækkehuset ligger placeret på Vinkelstræde 5, 8900 Randers C og har et samlet bygningsareal på 64 m². Den primære bygning er opført i 1978 og er beliggende på en 98 m² stor grund. Huset fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 107 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Husets primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 43 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning fik senest i 2025 tildelt et energimærke B. Den primære anvendelse af huset er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.745 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 12. maj 2025, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 23.364 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 1,9 mio. kr., hvoraf grunden udgør 858.000 kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Vinkelstræde 5, 8900 Randers C.

Enhedens BBR-areal er 107 m² på Vinkelstræde 5, 8900 Randers C.

Den primære bygning blev opført i 1978 på Vinkelstræde 5, 8900 Randers C.

Prisen var 2,5 mio. kr., da Vinkelstræde 5, 8900 Randers C senest blev handlet i 2025.

1,9 mio. kr. er vurdering på Vinkelstræde 5, 8900 Randers C.

Prøv gratis

Prøv gratis