Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE8882470ESR376-021390

Vigsnæsvej 1B

4862 Guldborg
Guldborgsund Soesmarke By, Majbølle, 41a (Landzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1987
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal4.582 m²
Bygningsareal445 m²
Beboelsesareal715 m²
Areal af udnyttet tagetage300 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg. Ejendommen har et bygningsareal á 445 m² og blev opført i 1987 på den 4.582 m² store grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. juli 2005, hvor BILCENTRET TÅSTRUP EJENDOMME A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 8,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 751.000 kr.

Fakta om Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg

Beboelsesejendommen er beliggende på Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 445 m² udgjort af ti beboelsesenheder. Den primære bygning er opført i 1987 og befinder sig på en 4.582 m² stor grund, der er spredt på to jordstykker.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 300 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 17.143 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juli 2005, hvor værdiansættelsen var 8,4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor BILCENTRET TÅSTRUP EJENDOMME A/S købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 11.275 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 4,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 751.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af BILCENTRET TÅSTRUP EJENDOMME A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens HOLDINGSELSKABET TOVE OG FLEMMING OLSEN ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 13,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Christina Astrid Olsen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har HOLDINGSELSKABET TOVE OG FLEMMING OLSEN ApS i alt syv ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

BILCENTRET TÅSTRUP EJENDOMME A/S ejer Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg.

Ejendommens BBR-areal er 445 m² på Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg.

Den primære bygning blev bygget i 1987 på Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg.

Prisen var 8,4 mio. kr., da Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg senest blev handlet i 2005.

4,95 mio. kr. er vurdering på Vigsnæsvej 1B, 4862 Guldborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis