Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2065417ESR173-143702

Viggo Stuckenbergs Vej 21B

2800 Kongens Lyngby
Lyngby-Taarbæk Kgs. Lyngby By, Christians, 29z (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1918
Bebyggelsesprocent17%

Areal

Grundareal874 m²
Bygningsareal87 m²
Beboelsesareal147 m²
Areal af udnyttet tagetage60 m²
Areal af kælder75 m²

Få alle oplysninger om Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby. Ejendommen har et bygningsareal på 87 m² og blev konstrueret i 1918 på en 874 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 19. maj 1996, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via en familieoverdragelse til en værdi á 892.500 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 12 mio. kr., hvoraf grunden udgør 7,98 mio. kr.

Fakta om Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby

Villaen er placeret på Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby og har et samlet bygningsareal på 87 m². Hovedbygningen er opført i 1918 og er beliggende på en 874 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 147 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set består af 135 m² (udnyttet tagetage 60 m², kælder 75 m²). I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 56.274 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 19. maj 1996, hvor værdiansættelsen var 892.500 kr. Det giver en kvadratmeterpris på 6.071 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 12 mio. kr., hvoraf grunden udgør 7,98 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby.

Enhedens BBR-areal er 147 m² på Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby.

Den primære bygning blev bygget i 1918 på Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby.

Prisen var 892.500 kr., da Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 1996.

12 mio. kr. er vurdering på Viggo Stuckenbergs Vej 21B, 2800 Kongens Lyngby.

Prøv gratis

Prøv gratis