Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2065476ESR173-143656

Viggo Stuckenbergs Vej 17

2800 Kongens Lyngby
Lyngby-Taarbæk Kgs. Lyngby By, Christians, 29cn (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1939
Bebyggelsesprocent17%

Areal

Grundareal836 m²
Bygningsareal142 m²
Beboelsesareal142 m²
Areal af kælder85 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby. Ejendommen har et bygningsareal på 142 m² og blev konstrueret i 1939 på en 836 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 1. oktober 2003, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,65 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,17 mio. kr.

Fakta om Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby

Villaen ligger på Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby og har et samlet bygningsareal á 142 m². Den primære bygning er bygget i 1939 og er lokaliseret på en 836 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 142 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der er 0 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 44.392 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. oktober 2003, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,65 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 11.619 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 7,7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,17 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby.

Enhedens BBR-areal er 142 m² på Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby.

Den primære bygning blev opført i 1939 på Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby.

Prisen var 1,65 mio. kr., da Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 2003.

7,7 mio. kr. er vurdering på Viggo Stuckenbergs Vej 17, 2800 Kongens Lyngby.

Prøv gratis

Prøv gratis