Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2065451ESR173-143613

Viggo Stuckenbergs Vej 14

2800 Kongens Lyngby
Lyngby-Taarbæk Kgs. Lyngby By, Christians, 29bk (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2017
Bebyggelsesprocent23%

Areal

Grundareal828 m²
Bygningsareal194 m²
Beboelsesareal194 m²
Areal af kælder124 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby finder du ejendommen. I 2017 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 194 m² på en 828 m² stor grund. Den 11. februar 2014 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,7 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 14 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6,87 mio. kr.

Fakta om Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby

Villaen er beliggende på Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby og har et samlet bygningsareal på 194 m². Den primære bygning er opført i 2017 og er beliggende på en 828 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 5 værelser og har et BBR-areal på 194 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden en kælder, der udgør 124 m². Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Bygningen blev senest i 2017 tildelt et energimærke A2015, og ejendommens årlige energiforbrug er estimeret til kr. 4600. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 44.175 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 11. februar 2014, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,7 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 24.226 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 14 mio. kr., hvoraf grunden udgør 6,87 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby.

Enhedens BBR-areal er 194 m² på Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby.

Den primære bygning blev opført i 2017 på Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby.

Prisen var 4,7 mio. kr., da Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby senest blev handlet i 2014.

14 mio. kr. er vurdering på Viggo Stuckenbergs Vej 14, 2800 Kongens Lyngby.

Prøv gratis

Prøv gratis