Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE151699ESR101-776603

Victor Bendix Gade 16, 3 mf

2100 København Ø
København Udenbys Klædebo Kvarter, København, 5780 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1968

Areal

Beboelsesareal94 m²

Via Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø. Den seneste transaktion fandt sted den 22. december 2017, hvor Emma Properties K/S erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 86,7 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,53 mio. kr.

Fakta om Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø

Ejerlejligheden er placeret på Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 94 m², mens det tinglyste areal udgør 87 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.328 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 86,7 mio. kr. ved seneste tinglyste handel d. 22. december 2017. Det giver en kvadratmeterpris på 26.220 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,59 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,53 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Emma Properties K/S, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Emma Holdings S.à r.l. er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt 43 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 69,9 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Elsa ApS, der også agerer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Emma Properties K/S ejer Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø.

Den primære bygning blev opført i 1968 på Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø.

Prisen var 86,7 mio. kr., da Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø senest blev handlet i 2017.

3,59 mio. kr. er vurdering på Victor Bendix Gade 16, 3. mf, 2100 København Ø.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis