Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft. Den 16. december 2025 fandt den seneste transaktion sted, da Jespersen Hotels ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 16 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,43 mio. kr.
Fakta om Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft
Enheden er beliggende på Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af plastmaterialer. Ejendommen anvendes hovedsageligt til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 82.249 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 16. december 2025, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 16 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Jespersen Hotels ApS købte ejendommen af Vibæk Strand ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 4.200 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,43 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Jespersen Hotels ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens EBOA HOLDING ApS. ÅRHUS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 13,4 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Claus Jespersen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har EBOA HOLDING ApS. ÅRHUS i alt 181 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Jespersen Hotels ApS ejer Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft.
Den primære bygning blev bygget i 1966 på Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft.
Prisen var 16 mio. kr., da Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft senest blev handlet i 2025.
13 mio. kr. er vurdering på Vibæk Strandvej 4A, 8400 Ebeltoft.